Linyitspor

TKİ TAVŞANLI LİNYİTSPOR
KULÜBÜN TARİHCESİ      :
                    
Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumuna (T.K.İ.) bağlı olan Garp Linyitleri İşletmesinde (G.L.İ.) çalışan Memur ve İşçiler ile eş ve çocuklarının spor faaliyetlerinde bulunması amacı ile 1943 yılında kurulmuş, 3530 sayılı Beden Terbiyesi Kanunu ve Derneklern Kanununun ilgili hükümlerine istinaden 16 Mayıs 1945 tarihinde  G.L.İ. Gençlik Kulübü  adı altında sportif faaliyetlerine başlamıştır.
                   17 Eylül 1973 tarihinde G.L.İ. Linyitspor Gençlik Kulübü adı altında dernekleşmiş, 28 Ağustos 1980 tarihinde  G.L.İ. Tavşanlı Linyitspor Kulübü adı altında yeniden Müessese kulübü haline dönüşmüş, 27 Haziran 1987 tarihinde Kurum Kulübü sıfatı ile  T.K.İ. TAVŞANLI LİNYİTSPOR KULÜBÜ adı altında dernek olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. 
2006-2007 futbol sezonunda büyük bir başarı göstererek 3. lige çıkmayı başaran kulübümüz 2007 yılında yapılan Olağan üstü Kongrede  isim değişikliğine gidilmiş ve ismi TAVŞANLI BELİDİYESİ TKİ LİNYİTSPOR olarak değiştirilmiştir. 2009 yılı Olağan Kongrede tekrar isim değişikliğine gidilmiş, Kulübümüzün adı TKİ TAVŞANLI LİNYİTSPOR olarak değiştirilmiştir.
                   Kulübümüzün renkleri KIRMIZI-SİYAH olarak belirlenmiş olup, kırmızı renk kanı temsil ederken, siyah renkte G.L.İ.çalışanlarının ürettiği Kömürü temsil etmektedir.
                   Kurulduğu yıldan beri çeşitli branşlarda faaliyet gösteren kulübümüz, Türk sporuna katkıda bulunmaya çalışmış ve bu doğrultuda başarılı sporcular yetiştirmiştir. Türk Sporuna olumlu katkılarda bulunmuştur. Ayrıca,bünyesinde bulundurduğu Güreşçiler Türkiyedeki ve Uluslar arası müsabakalarda sayısız başarılar kazanmıştır.
                   Kulübümüz en parlak dönemini 1984-1985 sezonunda katılmış olduğu Türkiye Profesyonel 3.ncü Liginde yaşamıştır. 11 yıl mücadele ettiği bu ligde her yıl şampiyonluğa oynamış ancak bir türlü 2 nci Türkiye Ligine çıkmayı başaramamıştır. 
Ligleri 2nci ve 3.ncü sıralarda bitirerek Türkiye Kupası müsabakalarına katılmaya hak kazanarak Türkiye'nin sayılı takımları ile başarılı müsabakalar oynamıştır. Kulübümüzün bu yıllardaki başarılı mücadelesi ekmeğini taştan çıkaran yöre halkının sosyal aktivesini ve çehresini değiştirmesine etken olmuştur.
                   Kulübümüzün futbol takımı 1995-1996 sezonunda şanssızlık sonucu küme düşmüş, 1996-2006 yılından bu yana da tekrar 3 ncü lige yükselebilmek için mücadelesini sürdürmüştür. Her yıl 1.nci Amatör Küme ve İl play-Of maçlarını açık ara ile birincilikle bitirmekte ve 3 ncü lige terfi müsabakaları 2 nci kademelerinde şansızlık neticesinde bir türlü arzuladığı hedefe ulaşamamıştır. 
Ancak Yılmamış hedefinden şaşmamış ve 11 yıl aradan sonra 2006-2007  futbol sezonunda Futbol Federasyonu Profesyonel 3. ligine çıkmayı başarmıştır.3.ligte bir yıl kaldıktan sonra 2008-2009 sezonunda yükselme grubundan Türkeye 3. olarak çıkmıştır.Takımımıza 2009-2010 futbol sezonunda 2. lig de başarılar dileriz. 
TFF 2. Lig 1. Grup'ta, Güngören Belediyespor, Türk Telekomspor, Sakaryaspor gibi zorlu rakiplerle mücadele etti. Grubu 6. sırada bitiren TKİ Tavşanlı Linyitspor, 1. Klasman Grubu'nu art arda aldığı başarılı sonuçlarla birinci sırada tamamladı ve play-off maçları oynama hakkını kazandı.
TKİ Tavşanlı Linyitspor, play-off grubunda normal süresi 0-0 sona eren ilk maçta Adana Demirspor'u penaltılarla 5-3, Trabzon Karadenizspor'u normal sürede 1-0 yenerek eledi ve finalde Eyüpspor'a rakip oldu. 3 yıl öncesine kadar amatör ligde yer alan takımımız, Eyüpspor'u 2-1 yenerek Güngören Belediyespor ve Akhisar Belediye Gençlikspor'un ardından Bank Asya 1. Lig'e yükselerek, 67 yıllık tarihindeki en önemli başarısını elde etti.Takımımıza 2010-2011 futbol sezonunda BANK ASYA 1.LİGİNDE BAŞARILAR DİLERİZ.
2010-2011 futbol sezonunda tarihinde ilkkez mücadele ettiği Bank Asya 1. liginde ilk 6 takım arasında kalarak Play-Off müsabakaları oynamaya hak kazandı. Play-off müsabakalarında Gaziantep Büyük Şehir Belediyespor ile eşleşen takımımız ilk maçı 1-2 kaybetmiş, ikinci maçı 0-1 olarak almasına rağmen finale kalamamıştır. Bank Asya 1. ligini ilk senemiz olmasına rağmen takımımız 2010-2011 futbol sezonunu 6. srada bitirmiş bulunmaktayız.
Tavşanlı Ada Stadı

<%=vbcrlf%><%=vbcrlf%>