Kardeşlik köprüsüyle dostluklar pekişiyor

06:42:00 | 0 yorum


Tavşanlı Belediye Meclisi’nin kararı ile kardeş şehir olarak kabul edilen Bosna Hersek Doğu Doboj’dan gelen misafirler ilçemizdeydi. Tavşanlı’yı gezen ve ilçeyle ilgili bilgiler alan heyet için Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa GÜLER bir yemek organize etti. Misafirler ve Tavşanlı protokolünün bir araya geldiği gecede duygu dolu anlar yaşandı. Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa GÜLER, yemeğin ardından yaptığı konuşmada tarihi bağlarımızın çok kuvvetli olduğu, kendilerini Türk ve Müslüman gibi hissettikleri için yaşanan mezalime maruz kalmış Bosnalıları kardeş şehir ilan etmekten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Ramazan ayından sonra yaptıkları Doğu Doboj ziyareti ile edindikleri izlenimleri dile getiren Başkan GÜLER, “Orada işlenen insanlık suçuna karşı, tüm olumsuzluklara karşı ayakta durmaya çalışan Bosnalı kardeşlerimize yardım elimizi uzatmak bir insanlık görevi haline geldi. Coğrafi yapıya baktığınızda Balkanlardan İstanbul’a uzanan müsait tek yol üzerinde bulunan bu tip kentlerin düşmesi İstanbul’a giden yolun açılması demek oluyor. Buralarda karakol vazifesi görmüş ve vefalarını her daim dile getiren bu insanlarla sözde değil, özde kardeş olabilmek için çalışıyoruz. 
Kardeşliğin sözde kalmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu geceyi Bosnalı ve Tavşanlılı kardeşlerimize nasıl bir şehirle kardeş olduklarını göstermek ve beraberliğimizi pekiştirmek için tertip ettik. Bundan sonraki çalışmalarımızda yol haritası olmasını diliyorum” dedi.  
Emmaus Sosyal Hizmetler Merkezi Vakıf Başkanı Hamzalija Okanovic yaptığı konuşmada “Kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Şirin ilçeniz Tavşanlı’da bulunmak bizim için büyük mutluluk. Kardeşlik anlaşması ile doğan köprünün bir örnek teşkil edeceğini umuyorum. Merkezimizde savaştan sonra fizyolojik ve psikolojik olarak zarar görmüş insanlara yardım ve rehabilite hizmetlerini yürütüyoruz. Göstermiş olduğunuz ilgiye ve teveccühe tüm Bosna halkı adına teşekkür ediyoruz.” dedi. Gece ziyaretleri anasına karşılıklı hediyelerle son buldu.

Category:

<%=vbcrlf%><%=vbcrlf%>

Privacy guaranteed. We'll never share your info.

0 yorum